12/2024. (V. 31.) BM utasítás
12/2024. (V. 31.) BM utasítás
a Belügyminisztérium feladat- és hatáskörébe tartozó informatikai alkalmazásfejlesztések rendjéről
Figyelemmel a jogalkotásról szóló 2010. évi CXXX. törvény 23. § (4) bekezdés c) pontjára, a következő utasítást adom ki:
1. § A Belügyminisztérium feladat- és hatáskörébe tartozó informatikai alkalmazásfejlesztések és infrastruktúra-fejlesztések előkészítésével és végrehajtásával kapcsolatos feladatok eljárásrendjét az 1. mellékletben foglaltak szerint határozom meg.
2. § Ez az utasítás a közzétételét követő harmincadik napon lép hatályba.
3. § A jelen utasítás rendelkezéseit a jelen utasítás hatálybalépését követően indult fejlesztési eljárásokra kell alkalmazni.
1. melléklet a 12/2024. (V. 31.) BM utasításhoz
ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK
1. Az utasítás hatálya
1. § Az utasítás személyi hatálya kiterjed
a) a Belügyminisztériumnak a Belügyminisztérium Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 12/2022. (VI. 28.) BM utasítás (a továbbiakban: BM SZMSZ) 3. függeléke szerinti szervezeti egységeire (a továbbiakban: szervezeti egység);
b) a BM SZMSZ 4. függelékében felsorolt, a miniszter által irányított, felügyelt szervezetekre (a továbbiakban: irányított, felügyelt szervezet);
c) a BM SZMSZ 4. függelék C) pontja szerinti, a minisztérium szakmai felügyelete alatt álló gazdasági társaságoknak (a továbbiakban: gazdasági társaságok) az a) és b) pont alá nem tartozó tulajdonosi joggyakorlóira, kizárólag a tulajdonosi joggyakorlásukba tartozó gazdasági társaságok szerződései vonatkozásában.
2. § Az utasítás tárgyi hatálya kiterjed a Belügyminisztérium szervezeti egységei, az irányított, felügyelt szervezetek és a gazdasági társaságok által fejlesztett vagy használatában lévő vagy általuk működtetett vagy üzemeltetett alkalmazások alkalmazásfejlesztésére és alkalmazás-továbbfejlesztésére (a továbbiakban együtt: fejlesztés).
2. Értelmező rendelkezések
3. § Ezen utasítás alkalmazásában
1. alkalmazás: az egységes Állami Alkalmazás-fejlesztési Környezetről és az Állami Alkalmazás-katalógusról, valamint az egyes kapcsolódó kormányrendeletek módosításáról szóló 314/2018. (XII. 27.) Korm. rendelet [a továbbiakban: 314/2018. (XII. 27.) Korm. rendelet] szerinti alkalmazás;
2. alkalmazásfejlesztés: a 314/2018. (XII. 27.) Korm. rendelet szerinti alkalmazásfejlesztés;
3. alkalmazás-továbbfejlesztés: a 314/2018. (XII. 27.) Korm. rendelet szerinti alkalmazás-továbbfejlesztés;
4. alkalmazásfejlesztő: a jelen utasítás személyi hatálya alá tartozó személy, szervezeti egység, szerv vagy szervezet, valamint a Belügyminisztériummal, illetve az 1. § a)–c) pontjában megjelölt szervezeti egységekkel, felügyelt szervekkel, gazdasági társaságokkal szerződéses jogviszonyban álló személy, gazdasági társaság, amely az alkalmazásfejlesztést végzi;
5. illetékes szakterület: a BM SZMSZ alapján feladatköre szerint felelős önálló szervezeti egység;
6. központi infrastruktúra és infokommunikációs szolgáltató: a központosított informatikai és elektronikus hírközlési szolgáltatásokról szóló 309/2011. (XII. 23.) Korm. rendelet szerinti központi infrastruktúra- és infokommunikációs szolgáltató;
7. megrendelő szerv: a 314/2018. (XII. 27.) Korm. rendelet szerinti megrendelő szerv;
8. minőségbiztosító: a 314/2018. (XII. 27.) Korm. rendelet szerinti központi termék minőségbiztosító;
9. műszaki-szakmai átadás-átvétel: a 314/2018. (XII. 27.) Korm. rendelet szerinti műszaki-szakmai átadás-átvétel.
RÉSZLETES RENDELKEZÉSEK
3. A fejlesztési igények felmerülése, a fejlesztés tervezése és megrendelése
4. § A fejlesztés résztvevői:
a) megrendelő szerv,
b) illetékes szakterület,
c) alkalmazásfejlesztő,
d) minőségbiztosító,
e) központi infrastruktúra és infokommunikációs szolgáltató,
f) a Belügyminisztérium Informatikai Helyettes Államtitkársága (a továbbiakban: BM IHÁT),
g) a BM Gazdasági Helyettes Államtitkársága (a továbbiakban: BM GHÁT).
5. § (1) A BM IHÁT a BM fejezet tárgyévet követő évi költségvetési tervjavaslatának megalapozása érdekében felméri a fejlesztési igényeket, azok forrásigényét és rendelkezésre állását. A BM IHÁT a fejlesztési igényeket felülvizsgálja, egyezteti, majd véleményes javaslatával megküldi a BM GHÁT részére.
(2) A fejlesztési folyamat az igény felmerülésével kezdődik. A fejlesztési igényt a megrendelő szerv az illetékes szakterület részére terjeszti elő a 2. melléklet szerinti igénybejelentő lap (a továbbiakban: igénybejelentő lap) I. blokkjának kitöltésével. Ha a fejlesztési igény az illetékes szakterületen merül fel, az igénybejelentő lap I. blokkjának kitöltéséről az illetékes szakterület gondoskodik.
(3) Ha az illetékes szakterület úgy ítéli meg, hogy a fejlesztés támogatható, az igénybejelentő lapot továbbítja a BM IHÁT részére.
6. § (1) A BM IHÁT ellenőrzi az igénybejelentő lap I. blokkjában foglaltak helytállóságát, és amennyiben szükséges, öt munkanapos határidő tűzése mellett további információkat kér be az illetékes szakterülettől.
(2) A BM IHÁT a megrendelő szerv és az illetékes szakterület szükség szerinti bevonásával kitölti az igénybejelentő lap II. blokkját, ahol nyilatkozik arról, hogy engedélyezi-e a fejlesztést, illetve igényt tart-e arra, hogy a fejlesztést szorosan nyomon kövesse. Amennyiben igen, úgy a megrendelő szerv kötelezettsége a fejlesztési feladatlap kitöltése és folyamatos aktualizálása.
(3) A tervezés során biztosítani kell, hogy a fejlesztések minden költségeleme előre tervezhető, kiszámítható és dokumentált legyen, oly módon, hogy az megfelelő információt szolgáltasson a fejlesztés eredményterméke számviteli előírások szerinti bekerülési értékének pontos megállapításához. A költségkalkuláció elkészítése, valamint a fejlesztés eredményeként létrejött vagyonelem nyilvántartásba vétele során a költségvetési szerv számvitelről szóló 2000. évi C. törvény 14. §-ában meghatározott szabályzataiban foglaltak szerint kell eljárni.
(4) A BM IHÁT az igénybejelentő lap I. és II. blokkjában foglaltak alapján megállapítja, hogy a fejlesztési igény a Belügyminisztérium tulajdonosi joggyakorlása alatt álló alkalmazásfejlesztő vagy más alkalmazásfejlesztő által teljesíthető-e.
(5) A Belügyminisztérium tulajdonosi joggyakorlása alatt álló alkalmazásfejlesztő tekintetében, amennyiben szükséges, a jogszabályi kijelölés, valamint a kijelölés alapján a közszolgáltatási szerződés előkészítése iránt a BM IHÁT intézkedik.
7. § A megrendelés folyamata a 3. melléklet szerinti fejlesztési feladatlap (a továbbiakban: fejlesztési feladatlap) kitöltésével indul, ami a megrendelő szerv és az alkalmazásfejlesztő közötti szerződés (a továbbiakban: szerződés) elválaszthatatlan mellékletét képezi.
8. § (1) A pénzügyi fedezet rendelkezésre állása esetén a fejlesztési feladatlap alapján a megrendelő szerv a fejlesztés megvalósítása érdekében az adott alkalmazásfejlesztés kapcsán irányadó jogszabályok szerint kezdeményezi
a) közszolgáltatási szerződés megkötését,
b) közbeszerzési vagy beszerzési eljárás megindítását vagy
c) a teljesítés megkezdését.
(2) A szerződés csak a jelen utasításban foglalt előírások szerint köthető meg.
9. § (1) A szerződés megkötésének feltételeként meg kell határozni, hogy az alkalmazásfejlesztő kitölti a fejlesztési feladatlap III. blokkját és a 4. melléklet szerinti műszaki specifikációt (a továbbiakban: műszaki specifikáció).
(2) Amennyiben az alkalmazásfejlesztés vonatkozásában infrastruktúra-fejlesztési igény merül fel, úgy e körülményt az illetékes szakterület haladéktalanul írásban jelzi a BM IHÁT felé. A BM IHÁT jóváhagyását követően az illetékes szakterület egyeztet a központi infrastruktúra és infokommunikációs szolgáltatóval.
(3) A BM IHÁT az alkalmazásfejlesztővel, a megrendelő szervvel, az illetékes szakterülettel és – a BM Fejezeti kezelésű előirányzata terhére megvalósuló fejlesztés esetén – a BM GHÁT-tal történő szükség szerinti egyeztetést követően véglegesíti a fejlesztési feladatlapot, és az informatikai helyettes államtitkár jóváhagyásával ellátva megküldi az illetékes szakterület részére.
10. § A BM IHÁT a fejlesztési igényekről nyilvántartást vezet. A nyilvántartás a fejlesztési igény vonatkozásában a következő adatokat tartalmazza:
a) sorszám,
b) a Fejlesztési Feladatlap iktatószáma,
c) a megrendelő szerv megnevezése,
d) az illetékes szakterület megnevezése, igényt beküldő elérhetősége,
e) a megrendelő szerv megnevezése,
f) a fejlesztési igény tárgya,
g) a fejlesztési igény forrásigénye,
h) a fejlesztési igény beérkezésének időpontja,
i) a fejlesztés végrehajtásának határideje,
j) a fejlesztés végrehajtásának időpontja,
k) megjegyzés.
4. A fejlesztés ellenőrzése, a teljesítés igazolása
11. § (1) A fejlesztési feladatlapban és a fejlesztés tárgyában megkötött szerződésben foglalt, valamint ezen §-ban, és a 12. §-ban részletezett rendelkezések, illetve ütemezés szerint az alkalmazásfejlesztő végrehajtja a fejlesztést és a tesztelést.
(2) A megrendelő szerv az eredményes fejlesztéshez szükség szerint tesztadatot biztosít az alkalmazásfejlesztő részére.
(3) Az alkalmazásfejlesztő a tesztelésbe a megrendelő szervet bevonhatja, részére a szükséges adatokat átadhatja.
(4) A megrendelő szerv a szerződésben rögzíti, hogy a tesztelés során az alkalmazásfejlesztő
a) minden szakmailag indokolt tesztelési folyamatot elvégez;
b) a rendszer tűrőképességét legalább négyszeres túlterheléssel járó terheléses teszttel vizsgálja;
c) dokumentált felhasználói tesztet végez;
d) dokumentált fejlesztői biztonsági tesztelést végez;
e) a feltárt hibák kijavításáról intézkedési tervet készít, és annak alapján a javításokat elvégzi, és
a teljesítés részeként a verziók tesztelését követően kiállított összes tesztjegyzőkönyvet a megrendelő szerv részére jóváhagyásra és a BM IHÁT részére tájékoztatásul megküldi.
12. § (1) A megrendelő szerv a szerződésben rögzíti, hogy a sikeres tesztelések és a szükséges hibajavítások elvégzését követően az alkalmazásfejlesztő az informatikai sérülékenységi vizsgálatok elvégzése érdekében a fejlesztési dokumentációt és az alkalmazás elérhetőségét a megrendelő szerv információbiztonsági szakterülete részére megküldi.
(2) Az alkalmazás informatikai sérülékenységi vizsgálata iránt, amennyiben szükséges, a megrendelő szerv információbiztonsági szakterülete intézkedik.
13. § (1) A megrendelő szerv információbiztonsági szakterülete a sérülékenységi vizsgálat eredményéről kiállított dokumentumot megküldi az illetékes szakterület és a megrendelő szerv számára.
(2) A megrendelő szerv az 5. melléklet szerint nyilatkozik az illetékes szakterület felé arról, hogy a fejlesztés megfelel a fejlesztési feladatlapban és a fejlesztés tárgyában megkötött szerződésben foglaltaknak, és a teljesítés igazolható. Az illetékes szakterület a megfelelőségi nyilatkozatot megküldi a BM IHÁT részére.
14. § (1) A műszaki-szakmai átadás-átvétel alapdokumentuma a 6. melléklet szerinti átadás-átvételi jegyzőkönyv (a továbbiakban: átadás-átvételi jegyzőkönyv), amely tartalmazza valamennyi, a teljesítés részét képező eredménytermék megjelölését, az elvégzett feladatok leírását oly módon, hogy a fejlesztési feladatlapban megjelölt fejlesztési igény teljesítése ellenőrizhető legyen.
(2) A megrendelő szerv a szerződésben rögzíti, hogy az alkalmazásfejlesztő az általa aláírt átadás-átvételi jegyzőkönyvet – az aláírók számánál eggyel több példányban – a részére, valamint tájékoztatásul a BM IHÁT és az illetékes szakterület részére megküldi.
(3) Az illetékes szakterület szakmai szempontból ellenjegyzi az átadás-átvételi jegyzőkönyvet, és a megfelelőségi nyilatkozat csatolásával megküldi a BM IHÁT részére.
(4) A megrendelő szerv a szerződésben rögzíti, hogy az alkalmazásfejlesztő a végleges, elfogadott dokumentumokat elektronikus adathordozón is átadja a BM IHÁT részére, aki ezt követően gondoskodik a végleges dokumentumok mentéséről.
(5) Az alkalmazás szükség szerinti nyilvántartásba vételét a BM IHÁT kezdeményezi a leltározásra a BM SZMSZ alapján feladatköre szerint illetékes szervezeti egységnél.
(6) A 7. melléklet szerinti teljesítésigazolás (a továbbiakban: teljesítésigazolás) az átadás-átvételi jegyzőkönyv aláírását követően állítható ki az alkalmazásfejlesztő részére, a fejlesztés tárgyában megkötött szerződésben meghatározottak szerint.
(7) A teljesítésigazolás további feltételeit a fejlesztés tárgyában megkötött szerződés határozza meg.
KÜLÖNÖS RENDELKEZÉSEK
5. A központosított informatikai és elektronikus hírközlési szolgáltatásokról szóló 309/2011. (XII. 23.) Korm. rendeletben szereplő, a Belügyminisztérium hatáskörébe tartozó rendszerek, szolgáltatások fejlesztési igényei megrendelésének folyamata
15. § (1) A központosított informatikai és elektronikus hírközlési szolgáltatásokról szóló 309/2011. (XII. 23.) Korm. rendelet szerinti központosított informatikai és elektronikus hírközlési szolgáltatás esetén az I. és II. Fejezetben foglaltakat a (2)–(4) bekezdésben foglalt eltéréssel kell alkalmazni.
(2) A BM IHÁT a Digitális Magyarország Ügynökség Zrt. (a továbbiakban: DMÜ) bevonásával folytatja le a fejlesztés koordinációját, az ajánlat bekérését és elfogadását, a DMÜ-vel erre a folyamatra kialakított fejlesztési feladatlap kiállítását és ellenjegyzését.
(3) Amennyiben a fejlesztési feladatok fedezete rendelkezésre áll, és annak átadását nem előzte meg kormánydöntés, az előirányzat átadása költségvetési megállapodás alapján történik.
(4) A költségvetési megállapodást a BM IHÁT közreműködésével a BM GHÁT készíti elő, és lefolytatja annak koordinációját a Miniszterelnöki Kabinetirodával. A BM IHÁT által előkészített, szakmailag ellenjegyzett fejlesztési feladatlapok a költségvetési megállapodás mellékletét képezik.
(5) Az informatikai szakmai teljesítésigazolás a BM IHÁT felelősségi körébe rendelten történik.
6. Jogszabályalkotás során felmerülő fejlesztési igények meghatározása
16. § (1) A jogszabályalkotás során felmerülő fejlesztési igények esetén az I. és II. Fejezetben foglaltakat a (2) és (3) bekezdésben foglalt eltéréssel kell alkalmazni.
(2) Az informatikai helyettes államtitkár a BM SZMSZ 5. függeléke szerinti jogszabály-előkészítő tevékenység során azonosítja a Belügyminisztérium tulajdonosi joggyakorlása alatt álló fejlesztőszervezet által fejlesztett rendszerek, valamint a 309/2011. (XII. 23.) Korm. rendeletben szereplő, a Belügyminisztérium hatáskörébe tartozó rendszerek informatikai fejlesztési igényeit.
(3) Az informatikai helyettes államtitkár a szabályozási javaslat vagy jogszabálytervezet vizsgálata során
a) meghatározza a fejlesztés időtartamát a várható éles üzembe állítás időpontjának megjelölésével;
b) meghatározza a fejlesztés várható költségeit és a megvalósítást követő időszaki működtetés várható forrásigényét, valamint az üzemeltetési tevékenység keretében a hibaelhárítás kapcsán a rendelkezésre állási és a reagálási időtartamokat.
4. melléklet a 12/2024. (V. 31.) BM utasításhoz
5. melléklet a 12/2024. (V. 31.) BM utasításhoz
név
beosztás
szervezet
6. melléklet a 12/2024. (V. 31.) BM utasításhoz
vezető tisztségviselő
főosztályvezető
adott szervezet informatikai biztonsági felelőse
szervezeti egység vezetője
szervezeti egység vezetője
- Hatályos
- Már nem hatályos
- Még nem hatályos
- Módosulni fog
- Időállapotok
- Adott napon hatályos
- Közlönyállapot
- Indokolás